No. Country Surname, Name Place Of Employment Position Professional Specialization
1
Kyrgyzstan
Kamchibekov Ravshanbek Kamchibekovich
Department of water economy, Ministry of agriculture and water economy and Processing Industry of the Republic of Kyrgyzstan
General Director
hydraulic engineer
2
Kyrgyzstan
Beyshekeev Kadikbek Kanimetovich
Direction of construction waterworks of Department of water economy, Ministry of agriculture and water economy of the Republic of Kyrgyzstan
Director
hydraulic engineer
3
Uzbekistan
Dukhovny Viktor Abramovich
SIC ICWC
Director
Land reclamation and water industry
4
Uzbekistan
Ruziyev Zafar Sharopovich
Ministry of agriculture and water resources
Since 02.01.2010 Minister of agriculture and water resources
 
5
Uzbekistan
Khamrayev Shavkat Rakhimovich
Ministry of agriculture and water resources
Deputy Minister of agriculture, water resources. Head of water resourses chief directorate
 
6
Uzbekistan
Giniyatullin Rim
GEF project under IFAS
1999- 2001 Chairman of executive committee IFAS. Head of GEF project under IFAS
 
7
Uzbekistan
Buranov Usman Kurganovich
IFSA Agency
Manager
hydraulic engineer
8
Kyrgyzstan
Bekbolotov Jenishbek
State administration of Aksyy district, Djalal-Abad oblast
To 1998 Minister of water resourses.Since 1998-2002 director of water resourses dapartment under Ministry of agriculture and water resourses, since March to November 2002 Head of State administration of Aksyy district, Djalal-Abad oblast
 
9
Kyrgyzstan
Kostyuk Alexander Vasilyevich
Ministry of agriculture and water resources
1996- 2000 Deputy Minister of agriculture and water resourses.2000-2005 Minister of agriculture and water resourses
hydraulic engineer
10
Kyrgyzstan
Aydaraliyev Iskanderbek Rysbekovich
Ministry of agriculture
Minister of agriculture, State counsellor of 2 class
engineer-electrician
11
Kyrgyzstan
Koshmatov Baratali Turanovich
Ministry of agriculture and water resources, processing industries
2001-2002 director general of water resourses department.Since 2002 Deputy Minister of agriculture and water resourses and manufacture. Since 12.01.2010 Deputy Minister of agriculture and water resourses and manufacture. ICWC member: 03.2000- 11.2002,
hydraulic engineer
12
Turkmenistan
Yazmyradov Annageldy Orazberdyevich
Ministry of water resources
2007-2008 first Deputy Minister of water resourses. Since 22.07.2008 Minister of water resources
hydraulic engineer
13
Turkmenistan
Akmammedov Muratgeldy
Government of Turkmenistan on APK
С 2005-2007 first Deputy Minister of water resourses, 20.02.2007 -22.02.2008 Minister of water resourses.Since 2008 vice-premier of State on APK, since 2009 member of Direction IFAS from Turkmenistan
construction engineer
14
Turkmenistan
Ilamanov Amannazar
Administration of Maryy oblast, Cabinet of Ministers
1991-1996 Minister of land reclamation and water resourses, January- March 1996 Minister of land reclamation and water resourses. Since 1996 head of administration of Maryy oblast, CM vice-chairman
mechanic
15
Turkmenistan
Altyyev Tekebay
Ministry of water resources
Since 2005-2008 Minister of water resources
 
16
Tajikistan
Bobokalonov Rakhmat
Ministry of Land Reclamation and water resources
Minister of Land Reclamation and water resources
 
17
Tajikistan
Ashurov Ikhtiyor Saidovich
State Committee statistics of the Republic of Tajikistan
Since 2003 vice-chairman of State Committee of statistics
"agriculture management"
18
Tajikistan
Makhsudov Davlatbek
Ministry of Land Reclamation and water resources of the Republic of Tajikistan
Since 1998-2000 Minister of reclamation, water resourses
 
19
Tajikistan
Eshmirzoyev Ismat
State Commission on juncture
Since 2001 chairman of State Committee on juncture
 
20
Kazakhstan
Ryabtsev Anatoliy Dmitrievich
Committee on water resources
Chairman of State Committee of water resources, 2002- 2009 member of ICWC
 
21
Uzbekistan
Rysbekov Yusup Khaidarovich
SIC ICWC
Assistant director
 
22
Uzbekistan
Stulina Galina Vladislavovna
SIC ICWC
 
soil scientist
23
Uzbekistan
Usmanov Shavkat Abbosovich
SIC ICWC
Consultant on land reclamation project
hydraulic engineer
24
Uzbekistan
Usmanova Oygul Kamalovna
SIC ICWC
Head of department
translator
25
Uzbekistan
Khaydarova Valentina Ashirovna
SIC ICWC
Translator
hydrologist
26
Kazakhstan
Kazkeev Ilyas Letaevich
Republic State Enterprise «Tarazvodkhoz»
Director
hydraulic engineer
27
Kazakhstan
Danbaev Bakhitnasir Zekenaevich
Nura-Sarysu basin inspectorate to regulation and use and water resources conservation
Head of inspection
hydraulic engineer
28
Kazakhstan
Khasanov Vladimir Shamshievich
Nura-Sarysu basin inspectorate to regulation and use and water resources conservation
Haed of department of inspection
hydraulic engineer
29
Kyrgyzstan
Mamataliev Nurgazy Patiydinovich
Kyrgyz branch SIC ICWC
Director post
hydraulic engineer
30
Kyrgyzstan
Sulaymanov Akylbek Tashtanbekovich
Department of water economy, Ministry of agriculture and water economy and Processing Industry of the Republic of Kyrgyzstan
Key specialist
hydraulic engineer
31
Kyrgyzstan
Mizamidinov Nuridin
Department of water economy, Ministry of agriculture and water economy and Processing Industry of the Republic of Kyrgyzstan
Main specialist
engineer in melioration
32
Kyrgyzstan
Dubovicky Yuriy Ivanovich
Department of water economy, Ministry of agriculture and water economy and Processing Industry of the Republic of Kyrgyzstan
Key specialist
hydraulic engineer
33
Kyrgyzstan
Abdraev Kubanich Rakhmatullaevich
Osh BWRA
Chief engineer
water conservation
34
Kyrgyzstan
Stepanova Raisa Rizvaevna
Osh BWRA
Main specialist
agronomist
35
Kyrgyzstan
Nyshanbaev Karimberdi
Osh MGP
Hydrogeologist
engineering geology and groundwater hydrology
36
Kyrgyzstan
Amatov Alaberdi
Administration of Aravan Akbura Canal
Engineer of the first category
 
37
Kyrgyzstan
Dosmatova Minura Diykanovna
Osh BWRA
Secretary
 
38
Kyrgyzstan
Avazov Kamchybek Sattarovich
Osh BWRA
Main specialist of water use department
hydraulic engineer
39
Kazakhstan
Kuanov Bisen Otarovich
Ural-Kaspiy basin inspectorate to regulation and use and water resources conservation
Chief of inspection
mechanical engineer
40
Kazakhstan
Sabirov Utegen Immatovich
Ural-Kaspiy basin inspectorate to regulation and use and water resources conservation
Deputy chief
hydraulic engineer, expert-appraiser
41
Kazakhstan
Amanbaev Joldas Telegenovich
Central directorate «Balkhash – Аlakol basin inspectorate to regulation and use, water resources conservation»
deputy chief of inspection
Water resources
42
Kazakhstan
Sabirov Agdarbek Edilbaevich
Central directorate «Balkhash – Аlakol basin inspectorate to regulation and use, water resources conservation»
deputy chief of inspection
Water resources
43
Kazakhstan
Tleulesova Aydjamal Imangazievna
Central directorate «Balkhash – Аlakol basin inspectorate to regulation and use, water resources conservation»
deputy chief
Water resources
44
Kazakhstan
Bapakov Talgatbek Myrzalinovich
Central directorate «Tobol –Totgay basin inspectorate to regulation and use, water resources conservation»
deputy chief of inspection
hydraulic engineer
45
Kazakhstan
Petrishchev Valeriy Nikolaevich
Akmolin RSE of wayer economy « Astana Su».
Director
mechanical engineer of agriculture. engineer of water resources.
46
Kazakhstan
Ospanbekova Gulshat Kenesovna
Central directorate «Tobol –Totgay basin inspectorate to regulation and use, water resources conservation»
deputy chief
hydraulic engineer
47
Kyrgyzstan
Sakhvaeva Ekaterina Pavlovna
Bishkek, Department of water economy, Project of World Bank «Improving of управления water resources management»
Specialist on water resources management
engineer hydrologist
48
Kyrgyzstan
Raimjanova Khikoyatkhon
Aravan RDWR
Engineer of the first category
hydraulic engineer
49
Kyrgyzstan
Almamatov Jenish Orunbaevich
Osh BDWI
Key specialist OWR
programmer-economist
50
Kyrgyzstan
Abdrayimov Nurgazy Toychubekovich
Osh MGO
Specialist of the first category
hydraulic engineer
51
Kyrgyzstan
Boronbaev Doskeldi Amatovich
Osh, Reclamation-hydrologic expedition, mechanical group
Head of department
hydraulic engineer
52
Kyrgyzstan
Jumabaev Ryskulbek Kalilovich
Osh, Reclamation-hydrologic expedition
topographer
 
53
Kyrgyzstan
Joldoshev E
Administration of Aravan-Akburin canal
Senior engineer
 
54
Kyrgyzstan
Dubanaev Talatbek
Administration of Aravan-Akburin canal
Chief SKW
 
55
Kyrgyzstan
Arapov Kubanych
Administration of Pap reservoir
chief engineer
hydraulic engineer
56
Kyrgyzstan
Akmatov Tolkunbek Akmtovich
Osh BDWI
Head of department of water use
hydraulic engineer
57
Kyrgyzstan
Tadjibaev Yusujan Akhmatjanovich
Jalal-Abad BDWI
Head OWR
technician-hydraulic engineer
58
Kyrgyzstan
Jarkinov Abdukarim
Jalal-Abad BDWI
Senior engineer
hydraulic engineer
59
Kyrgyzstan
Tashtanov Kylych
Jalal-Abad BDWI
Head BDWI
hydraulic engineer
60
Kyrgyzstan
Jolbarsaliev Askar
Jalal-Abad BDWI
Head RSO
hydraulic engineer
61
Kyrgyzstan
Artykov Abdujabar
Jalal-Abad BDWI
Head ОМО
engineer-electrician
62
Kyrgyzstan
Bekenov Alik Esenbekovich
Public corporation «Kyrgyzsuuldoboor»
Senior engineer
hydraulic engineer
63
Kyrgyzstan
Tajibaev Yusujan Akhmatjanovich
Jalal-Abad BDWI
Head OWP
hydraulic engineer
64
Kyrgyzstan
Jarkynov Abdukarim
Jalal-Abad BDWI
Senior engineer
hydraulic engineer
65
Kyrgyzstan
Tashtanov Kalych
Jalal-Abad BDWI
Head BDWI
hydraulic engineer
66
Kyrgyzstan
Jolbarsaliev Askar
Jalal-Abad BDWI
Head RSO
hydraulic engineer
67
Kyrgyzstan
Artykov Abdujabbar
Jalal-Abad BDWI
Head ОМО
electrical engineer
68
Kyrgyzstan
Kichibaev Asirariddin
Public corporation «Kyrgyzsuuldoboor»
president
hydraulic engineer
69
Kyrgyzstan
Abdirakhmanov Erkin
Administration of Aravan-Akburin canal
Head RSO
 
70
Kyrgyzstan
Saydinov R.A.
Osh oblast, Karasu region water economy management, department of WUAs support
Engineer of the second category
hydraulic engineer
71
Kyrgyzstan
Abibilaev Ruslan Arzykulovich
Osh oblast water economy management
Director
hydraulic engineer
72
Kyrgyzstan
Arapova Nargiza Kubanychevna
IWRM project - Fergana
programmer
english language
73
Kyrgyzstan
Umurbekov Bazarbay Akaevich
Administration of Pap reservoir
chief accountant
economist-accountant
74
Kyrgyzstan
Alybaev Shubay
State Water inspectorate
inspector
hydraulic engineer
75
Kyrgyzstan
Mollojanov Shukhrat Mamyrjanovich
Administration of Aravan-Akburin canal
chief engineer
water conservation
76
Kyrgyzstan
Alimov Mavlyanjan Kamalovich
Administration of Aravan-Akburin canal
director
hydraulic engineer
77
Kyrgyzstan
Kamalov Taalaybek
Naukhat BDWI
Key engineer
hydraulic engineer
78
Kyrgyzstan
Atokurova Sharipa Ularovna
Osoo «SKIF– Inkom»
accountant
computer technologies
79
Kyrgyzstan
Ponomareva Elvira Zarifovna
Kyrgyz complex geological expedition
detachment chief on situation groundwater study
mining engineer geologist
80
Kyrgyzstan
Tashtanaliev Kokumbek Jumagulovich
Talass BDWI
Talass BDWI chief
hydraulic engineer
81
Kyrgyzstan
Saydalieva Atyrkul Jumanovna
Talass BDWI
Main specialist of water use dapartment
hydraulic engineer
82
Kyrgyzstan
Batyrkulov Bolot Baybachaevich
Department of WUAs support of Talass oblast
Chief of WUAs support department
hydraulic engineer
83
Kyrgyzstan
Japarkulov Iskender Doolotkulovich
Talass BDWI
Chief of water resources dapartment
hydraulic engineer
84
Kyrgyzstan
Tashibaeva Mukharam Abdrakhmanovna
Talass BDWI
Main specialist on caders
technician- hydraulic engineer
85
Kyrgyzstan
Chondiev Suyunaly Suerkulovich
Talass BDWI
Deputy chief
hydraulic engineer
86
Kyrgyzstan
Duyshebaev Kubanychbek Akberdievich
Talass BDWI
Chief engineer
hydraulic engineer
87
Kyrgyzstan
Nurbaev Mirlanbek Joldoshovich
Talass BDWI
RTO chief
technician- hydraulic engineer
88
Kyrgyzstan
Bojkova Nina Petrovna
Talass BDWI
Chief accountant
money circulation and credit
89
Kyrgyzstan
Mambetjanova Seyde Abdrazakovna
Bishkek c., Executive direction IFSA in Kyrgyz Republic
Deputy director
economist, ecologist
90
Kyrgyzstan
Saipov Boorshaly Esenalievich
Kyrgyz Agriculture University
Director of science
Land reclamation, restoration and land conservation, conservancy
91
Kyrgyzstan
Askaraliev Bakytbek Okenovich
Kyrgyz Agriculture University, "resources management" faculty
HIS head
Land reclamation, restoration and land conservation, automation of water allocation
92
Kyrgyzstan
Drugalena Elena Eduardovna
Kyrgyz Agriculture University after the name of Skryabin
head department
water conservation, irrigated agriculture, automation of land reclamation systems
93
Kyrgyzstan
Ponomarev Boris Olegovich
OsOO «UranGeoBur»
Key hydrogeologist
mining engineer geologist
94
Kyrgyzstan
Sultanaliev Rakhatbek Kutuldubekovich
Alamudun RDWI
RTO head of department
hydraulic engineer
95
Kyrgyzstan
Imankulova A.M.
Alamudun RDWI
metrologist
hydraulic engineer
96
Kyrgyzstan
Djunushev Ramil Erikovich
Alamedin РОП
Key specialist
reclamation engineer
97
Kyrgyzstan
Omuraliev Erlan Kortanbaevich
Alamudun RDWI
Chief engineer
hydraulic engineer
98
Kyrgyzstan
Tilenov Medet Shershenalievich
Memorial geologic expedition
Alamedin MGO head
hydraulic engineer
99
Kyrgyzstan
Sooronalieva Leyli Djumakanovna
Memorial geologic expedition
Alamudun MGO main specialist
hydraulic engineer
100
Kyrgyzstan
Syidaliev Kubynbek Kazymbekovich
Jaiyl district water industry management
technician
hydro reclamation
101
Kyrgyzstan
Kydyraliev Talant Toktogulovich
Jail RDWI
engineer of the second category
hydraulic engineer
102
Kyrgyzstan
Makeev Ramis Toktogulovich
Jail RDWI
К-1 ZBChK head of hydro site
hydraulic engineer
103
Kyrgyzstan
Toktonalieva Aynura Yuspekovna
Jail RDWI
main specilist
hydraulic engineer
104
Kyrgyzstan
Malikov Melis Malikovich
Jail RDWI
chief engineer
hydraulic engineer
105
Kyrgyzstan
Devyatkulov Ruslan Jakhshylykovich
Jail RDWI
Jayyl BDWI head
reclamation engineer
106
Kyrgyzstan
Ratieva Elena Sergeevna
Jail RDWI
technician
 
107
Kyrgyzstan
Verner Lidiya Ivanovna
Jail RDWI
OW main specialist
hydro reclamation
108
Kyrgyzstan
Ismailov Muratbek Jarchanovich
Jail RDWI
engineer
hydraulic engineer
109
Kyrgyzstan
Postnov Nikolay Vasilyevich
Jail RDWI
Karabaltin hydro site head
hydraulic engineer
110
Kyrgyzstan
Ogorodnikova Olga Alekseevna
Jail RDWI
key engineer
hydro reclamation
111
Kyrgyzstan
Varaksina Lyudmila Afanasyevna
Jail RDWI
key engineer
hydraulic engineer
112
Kyrgyzstan
Balabanova Raisa Stepanova
Jail RDWI
head of water use department
hydraulic engineer
113
Kyrgyzstan
Egemberdiev Kuban Jumagazymovich
Jail RDWI
engineer
reclamation engineer
114
Kyrgyzstan
Musurkulova Zamira Moldokanovna
Jail RDWI
engineer of 2 category
technician- hydraulic engineer
115
Kyrgyzstan
Takabaev Ismat Bulatovich
deputy chief of Kemin RDWI
hydraulic engineer
 
116
Kyrgyzstan
Kan Lyuba Mikhaylovna
deputy chief of water use Kemin RDWI
hydraulic engineer
 
117
Kyrgyzstan
Duysheev Ilichbek Isaevich
 
hydro site head
hydraulic engineer
118
Kyrgyzstan
Satiev Daniyar Bezarbaevich
Moscow RDWI
engineer of || category
 
119
Kyrgyzstan
Litunovskaya Lyudmila Sergeevna
Moscow RDWI
engineer of | category
technician- hydraulic engineer
120
Kyrgyzstan
Barabash Nikolay Nikolaevich
Moscow RDWI
chief engineer
hydraulic engineer
121
Kyrgyzstan
Vasilyeva Tamara Kuzminichna
Moscow RDWI
specialist of | category
technician- hydraulic engineer
122
Kyrgyzstan
Sologubova Irina Petrovna
Moscow RDWI
specialist of | category
technician- hydraulic engineer
123
Kyrgyzstan
Japarova Gulnara Dyushenovna
Moscow RDWI
main specialist of RSP department
hydraulic engineer
124
Kyrgyzstan
Panasenko Vera Nikolaevna
Moscow RDWI
head of water use department
technician- hydraulic engineer
125
Kyrgyzstan
Sarsmsga Nina Alekseevna
Moscow RDWI
engineer of | category
technician- hydraulic engineer
126
Kyrgyzstan
Ivchenko Lyudmila Nikolaevna
Moscow RDWI
engineer of | category
hydraulic engineer
127
Kyrgyzstan
Pupova Valentina Nikolaevna
Moscow RDWI
engineer of | category
land surveyor
128
Kyrgyzstan
Yatchenya Natalya Vladimirovna
Moscow RDWI
RSO head
hydraulic engineer
129
Kyrgyzstan
Parkhomenko Natalya Nikolaevna
Moscow RDWI
Ak-Suu hydro site head
technician- hydraulic engineer
130
Kyrgyzstan
Kholopov Gennadiy Vladimirovich
Moscow RDWI
RDWI head
engineer builder
131
Kyrgyzstan
Kalmuratov Talantbek Ergashevich
Moscow RDWI
engineer of | category
hydraulic engineer
132
Kyrgyzstan
Boltabaev Shavkat Khaldarovich
Moscow RDWI
ZBChK-1 hydro site head
engineer hydro ameliorator
133
Kyrgyzstan
Gurba Jumam Sulmoneevich
Moscow RDWI
ZBChK-2 hydro site head
hydraulic engineer
134
Kyrgyzstan
Lubimova Lidiya Vasilevna
Moscow RDWI
engineer of | category of ZBChK-2 hydro site
technician- hydraulic engineer
135
Kyrgyzstan
Sariev Almykyl Atalievich
Jail RDWI
ZBChK-2 hydro site head
technician- hydro ameliorator
136
Kyrgyzstan
Kojontaev Isabek Konurbaevich
Panfilov RDWI
head
hydraulic engineer
137
Kyrgyzstan
Kojomkulov Ruslan Zarylbekovich
Panfilov RDWI
engineer hydro-constructor
hydro ameliorator
138
Kyrgyzstan
Prisajnyuk Olga Anatolevna
Panfilov RDWI
Head of department
hydraulic engineer
139
Kyrgyzstan
Katkova Galina Nikolaevna
Panfilov RDWI
main specialist
hydraulic engineer
140
Kyrgyzstan
Nikonova Galina Konstantinovna
Panfilov RDWI
OW head
hydraulic engineer
141
Kyrgyzstan
Kuramaev Nurlan Ilyasovich
Panfilov RDWI
site head
hydraulic engineer
142
Kyrgyzstan
Janybaev Baygazy
Panfilov RDWI
engineer of | category
technician- hydraulic engineer
143
Kyrgyzstan
Tumanbaeva Meerym Dokturbekovna
Sokuluk RDWI
engineer of | category on hydro site Sovkhozniy
technician- ameliorator
144
Kyrgyzstan
Popov Vladimir Aleksandrovich
Sokuluk RDWI
RSO head
hydraulic engineer
145
Kyrgyzstan
Volkova Olga Viktorovna
Sokuluk RDWI
head of water use department
hydraulic engineer
146
Kyrgyzstan
Krikunova Tatyana Dmitrievna
Sokuluk RDWI
main specialist of water use department
гидроинженер
147
Kyrgyzstan
Elbonduev Nuriddin Kochkonbaevich
Sokuluk RDWI
At-Bashi hydro site head
hydraulic engineer
148
Kyrgyzstan
Urumov Alisher Sagymbekovich
Sokuluk RDWI
Predgorniy 1 hydro site engineer of | category
hydraulic engineer
149
Kyrgyzstan
Chorobekov Shayshenbek Esenbekovich
Sokuluk RDWI
hydro site head
hydraulic engineer
150
Kyrgyzstan
Makeshev Mederbek Doltatovich
Sokuluk RDWI and LR
hydro site head, ZBChK
hydraulic engineer
151
Kyrgyzstan
Mamokonov F.T.
Sokuluk RDWI and LR
chief engineer
hydraulic engineer
152
Kyrgyzstan
Isakov Usenbek Abdralievich
Sokuluk RDWI and LR
hydro site head of Sок. Reservoir
hydraulic engineer
153
Kyrgyzstan
Dootkulo Adil Murzalievich
Sokuluk RDWI and LR
engineer of || category At-Bashi hydro site
hydraulic engineer
154
Kyrgyzstan
Kojoev Asan Isamambetovich
Sokuluk RDWI and LR
engineer of || category At-Bashi hydro site
hydraulic engineer
155
Kyrgyzstan
Chonov Uran Egamberdievich
Sokuluk RDWI and LR
engineer of || category Sovkhozniy hydro site
hydraulic engineer
156
Kyrgyzstan
Ormokoev Bolot Jekshenalievich
Sokuluk RDWI
RSU head
hydraulic engineer
157
Kyrgyzstan
Prikolotina T.I.
Chuy BDWI (ZBChK)
viewer
hydraulic engineer
158
Kyrgyzstan
Kotova L.M.
Chuy BDWI (ZBChK)
viewer
hydraulic engineer
159
Kyrgyzstan
Mambakhunova A.S.
Chuy BDWI (ZBChK)
engineer-hydrometer
hydraulic engineer
160
Kyrgyzstan
Jelnaliev Mamanbek
Chuy BDWI (ZBChK)
head of department
hydraulic engineer
161
Kyrgyzstan
Umarov Akbar Santovich
Chuy BDWI (ZBChK)
technician-mechanician
hydraulic engineer
162
Kyrgyzstan
Korbut Victor Petrovich
Chuy BDWI
hydrometer
hydraulic engineer
163
Kyrgyzstan
Antonovich Yuliya Nikolaevna
Chuy BDWI
technician- hydraulic engineer
hydro meteorologist
164
Kyrgyzstan
Kondubaev Toychubek A.
Chuy BDWI
head of Kant department
hydraulic engineer
165
Kyrgyzstan
Junushaliev Isabek Bekmurzaevich
Chuy BDWI
начальник OWR and W
hydraulic engineer
166
Kyrgyzstan
Tokonoeva Cholpon Muratbekovna
Chuy BDWI
main specialist
hydraulic engineer
167
Kyrgyzstan
Sergeeva Alla Nikolaevna
Chuy BDWI
engineer- dispatcher
hydraulic engineer
168
Kyrgyzstan
Jumakadirova Kunduz
Chuy BDWI
dispatcher
engineer-ameliorator
169
Kyrgyzstan
Beysheeva Zamira Dokturbaeva
Chuy BDWI
engineer-dispatcher
hydraulic engineer
170
Kyrgyzstan
Karapysh Lyudmila Ivanovna
Chuy BDWI
head of markenting department
hydraulic engineer
171
Kyrgyzstan
Umarbaeva Gulayum
Chuy BDWI
key engineer
hydraulic engineer
172
Kyrgyzstan
Ysmankulova Syerkul
Chuy district water industry
head of Shamsin department
hydraulic engineer
173
Kyrgyzstan
Ashiraliev Seitkarim
Chuy district water industry
engineer of || category
hydraulic engineer
174
Kyrgyzstan
Bozjigitova Gulzade
Chuy district water industry
engineer of || category
hydraulic engineer
175
Kyrgyzstan
Beguzakov Mirbek Kubanychbekovich
Ysyk-Atin RDWI
technician
technician- hydro ameliorator
176
Kyrgyzstan
Novoselceva Alla
Ysyk-Atin RDWI
main specialist of net water industry
hydraulic engineer
177
Kyrgyzstan
Umankunov Duyshonbek
Ysyk-Atin RDWI
water use department engineer
hydraulic engineer
178
Kyrgyzstan
Celishcev D.G.
Ysyk-Atin RDWI
head of ZBChK hydro site
hydraulic engineer
179
Kyrgyzstan
Dootaliev Kubanychbek Bagymanovuch
Ysyk-Atin RDWI
hydro site head
engineer- ameliorator
180
Kyrgyzstan
Yakovleva Olga
Ysyk-Atin RDWI
OWTT department head
hydraulic engineer
181
Kyrgyzstan
Khamurzaev E.Y.
Ysyk-Atin RDWI
head of Ivanov hydro site
engineer- ameliorator
182
Kyrgyzstan
Davletova E.S.
Ysyk-Atin RDWI
engineer-hydrometer
hydraulic engineer
183
Kyrgyzstan
Junusov Kanymet
Ysyk-Atin RDWI
engineer of «Кr-y» hydro site
hydro reclamation
184
Kyrgyzstan
Sultakeev Mayrambek
Ysyk-Atin RDWI
WBChK hydro site head
hydraulic engineer
185
Kyrgyzstan
Turaeva Suyunbubu
Ysyk-Atin RDWI
hydro-engineer
technician- hydraulic engineer
186
Kyrgyzstan
Sabitakunov Turdubek
Ysyk-Atin RDWI
WBChK hydro site head
hydraulic engineer
187
Kyrgyzstan
Imanberdiev Ulanbek Isaevich
Ysyk-Atin RDWI
RDWI main engineer
hydraulic engineer
188
Kyrgyzstan
Sagaliev Jenishbek
Ysyk-Atin RDWI
RTO department head
hydraulic engineer
189
Kyrgyzstan
Kabirov Oruz Mamat
Ysyk-Atin RDWI
RTO department head
 
190
Kyrgyzstan
Kubatbekov Jyrbalbek Cholponkulovich
Ysyk-Atin RDWI
technician
technician- hydro ameliorator
191
Kyrgyzstan
Chondukov Aziz Kurmankulovich
Ysyk-Atin RDWI
engineer of | category
technician- hydro ameliorator
192
Kyrgyzstan
Berdyshev Talantbek Abygaziev
Ysyk-Atin RDWI
engineer of || category
hydraulic engineer
193
Kazakhstan
Kemelbekov Bakytjan Askerbekovich
RGP ODSP «Aral»
deputy director
multidiscipline construction engineer
194
Kazakhstan
Baymagambetov Kasymbek Kartaevich
Irtysh BWI CWR MA of RK
deputy head
«Engineering techniques» «Water resources and water use»
195
Kazakhstan
Kenjegaliev Kazbek Urazaevich
RGP "Zapadvodkhoz"
director
Hydro reclamation, hydraulic engineer Accounting and audit, bachelor of accounting and audit
196
Kazakhstan
Karlikhanov Adylkhan
Aral-Syrdarya basin inspectorate of refulation and use, water resources conservation of Committee of water resources of MA of RK
inspectorate head
Hydro reclamation, hydraulic engineer
197
Kazakhstan
Nurseytov Jumakhan Batyrbaevich
Aral-Syrdarya basin inspectorate of refulation and use, water resources conservation of Committee of water resources of MA of RK
deputy head of inspectorate
Hydro reclamation, hydraulic engineer
198
Kazakhstan
Kystaubaev Otypbergen Askarovich
Aral-Syrdarya basin inspectorate of refulation and use, water resources conservation of Committee of water resources of MA of RK
deputy head of inspectorate
applied chemistry of binding material, chemical engineer-technician инженер-химик-технолог
199
Kazakhstan
Shek Vitaliy Mironovich
RGP ODSP «Aral»
director
hydraulic engineer
200
Uzbekistan
Ashirbekov Ubbaniyaz
Nukus branch of Executve Committee of IFSA
director
hydraulic engineer
201
Uzbekistan
Embergenov Jengisbay Sagynbaevich
Nukus branch of Executve Committee of IFSA
technical director
construction engineer
202
Uzbekistan
Gorshkov Yuriy Konstantinovich
IFSA Agency
manager on hydroeconomic issues
hydraulic engineer
203
Uzbekistan
Agzamov Akhad khamdamovich
IFSA Agency
manager on social-economical issues
economist
204
Ukraine
Kovalenko Petr Ivanovich
Institute of hydraulic engineering and land reclamation Ukrainian Academy of agricultural sciences
director of institute
hydraulic engineer(irrigation and drainage)
205
Uzbekistan
Beglov Iskander Ferdinandovich
SIC ICWC, Information Publishing department
leading specialist
informatics, publication house
206
Kyrgyzstan
Kadyrov Kamchibek
Inspector of SWI,Osh obalast
 
mechanical engineer
207
Kyrgyzstan
Gazibaev Kasymjan
WUA «Jaylas»
hydraulic engineer
 
208
Kyrgyzstan
Dunabaev Taalaybek Alymjanovich
Administration of Aravan-Akburin canal
SWC chairman, Аravan – Аkburin Canal
mechanical engineer, agronomist
209
Kyrgyzstan
Akjolova Jenisa Abdillaevna
Administration of Right-Bank Magistral Canal
head
engineer-ameliorator
210
Kyrgyzstan
Kolosarev Yuri Victorovich
Chuy «BDWI»
head of repair-technicial department
hydraulic engineer
211
Kyrgyzstan
Djunushaliev Isabek Murzaevich
Chuy SDWR
Head of water resources
hydraulic engineer
212
Kyrgyzstan
Ibraimov Temir Namazbekovich
OsOO«Avinien»
Executive director
coal branch
213
Kyrgyzstan
Akimaliev Akylbek Anarbekovich
DWI under Ministry of agriculture and water economy and Processing Industry of the RK
key specialist
engineer of hydraulic constructions
214
Tajikistan
Pulatov Yarash Ergashevich
State institutions «TajikSIC LR»
director general
hydraulic engineer
215
Tajikistan
Sharipov Gul Vakhobovich
Central directorate"Tajik water pipe» MLR and WR
chief engineer
geologist, engineering geology
216
Tajikistan
Nabiev Akbar Ozorovich
Central directorate «Tajik hydro water industry»
director
hydraulic engineer
217
Tajikistan
Sharipov Kudratullo Rachabovich
MAWR
head of mechanization department
mechanical engineer
218
Tajikistan
Sulaymonov Bodur
GBAO oblast water department Central directorate
head
hydraulic engineer
219
Tajikistan
Nazirov Shafoat Gadoevich
MAWR of the republic of Tajikistan
head of department
mechanical engineer
220
Tajikistan
Aliev Kodir
MAWR
UEOS head
hydraulic engineer
221
Ttajikistan
Khamrokulov Kamolidin
MAWR
head of economics and forecasting office
economic of national economies fields
222
Tajikistan
Davlatov Subkhonkul Emomovich
MAWR
head of long-distance communicationdepartment
construction engineer, political scientist, Specialist of economic ties
223
Tajikistan
Rakhmatilloev Rakhmonkul
Agriculture University
chair professor of GMS exploitation
Water resources management, ecology, institutional development water industry economics
224
Tadjikistan
Nasirov Nabi Kasimovich
Tajik branch SIC ICWC
key research worker
hydraulic engineer
225
Tajikistan
Saidov Ali Mirzosharipovich
Central directorate Rasht district water department
head
engineer-ameliorator
226
Tajikistan
Musulmanova Savsan Saydalievna
TB SIC ICWC
research worker
engineer-economist
227
Tajikistan
Rakhmatullaev Djuma
Public Organization «Lokhikhaiob»
director
hydraulic engineer
228
Tajikistan
Islomov Khurshed Ikromovich
Ministry of Melioration and Water Resources of the Republic of Tajikistan
chief specialist
hydraulic engineer
229
Kyrgyzstan
Tuyukbaev Janybay Abdyldaevich
Naryn basin administration of water economy
head of water use department
 
230
Kyrgyzstan
Munduzbaeva Jyldyz Tazabekovna
Naryn basin administration of water economy
RTO chief specialist
accounting and audit
231
Kyrgyzstan
Jusupov Nuraly Bayymkulovich
Naryn basin administration of water economy
deputy head of water use department
hydraulic engineer
232
Kyrgyzstan
Alseitov Udaabek
Naryn basin administration of water economy
chief specialist of water use department
 
233
Kyrgyzstan
Isabekova Jarkyn Kalykovna
Naryn basin administration of water economy
secretary–machinist
Information systems and technologies
234
Kyrgyzstan
Imankulova Nargiza Kayratbekovna
Naryn basin administration of water economy
cashier
«banking»
235
Kyrgyzstan
Bekboev Azat Esenbekovich
Naryn basin administration of water economy
key specilist of pumping irrigation
engineer of drainage system
236
Kyrgyzstan
Kadyrova Nurilya Asanbekovna
Naryn basin administration of water economy
key specilist of water use
hydraulic engineer
237
Kyrgyzstan
Karasartov Baiysh Jakilovich
Naryn basin administration of water economy
RTO deputy head
hydraulic engineer
238
Uzbekistan
Tursunov Аbdurakhmon Маlikovich
Naryn-Syrdar'ya basin administration of irrigation systems
chief spec. of water resources balance department
hydraulic engineer
239
Uzbekistan
Shirov Аlisher Sharipovich
Shovot-Kulovot irrigation system administration
Chief specialist
hydraulic engineer
240
Uzbekistan
Buriev Bakhodir Кurtovich
Amu-Surkhan basin administration of irrigation systems
head of balance water resources department
hydraulic engineer
241
Uzbekistan
Burkhonjonov Birodarjon Shamshidinovich
Ministry of water and agricultural economy of the Republic of Uzbekistan
head of sector
engineer-ameliorator
242
Uzbekistan
Toshev Bobur Gaybullaevich
Toshrabot-Urtachul irrigation system administration
key specialist
hydraulic engineer
243
Uzbekistan
Akhmadjonov Vokhidjon Mukhamodjonovich
Ministry of water and agricultural economy of the Republic of Uzbekistan
head of balance water resources department
engineer-ameliorator
244
Uzbekistan
Ergashev Vokhid Sobirovich
Chirchik-Akhangaran basin administration of irrigation systems
chief specialist
water industry management
245
Uzbekistan
Tolybaev Daulet Ayapbergenovich
Lower-Amurdar'ya basin administration of irrigation systems
chief spec. of water resources balance department
engineer-economist
246
Uzbekistan
Usmonkhujaev Doniyor Gayratovich
Systems administration of Ferghana valley "UDC" arterial canal
chief hydrometer
water resources management
247
Uzbekistan
Dautbekov Jiyanbek Egamberdiyevich
Chirchik-Akhangaran basin administration of irrigation systems
head of balance water resources department
engineer-hydrologist
248
Uzbekistan
Saymatov Jurabek Khayitboevich
Syrdar'ya-Sukh basin administration of irrigation systems
head of balance water resources department
engineer-ameliorator
249
Uzbekistan
Khamraev Djamshid Khayrullaevich
Zarafshan basin administration of irrigation systems
key specialist
economist
250
Uzbekistan
Ishimov Ikhtiyor Erkinovich
Mirza-Pay system basin administration
head of balance water resources department
hydraulic engineer
251
Uzbekistan
Kadyrov Ibodulla Dustkulovich
Lower-Syrdar'ya basin administration of irrigation systems
head of functional department
hydraulic engineer
252
Uzbekistan
Soliboyev Ilkhom Abdukhamidovich
Zarafshan basin administration of irrigation systems
head of Hydrometer service
hydraulic engineer
253
Uzbekistan
Abdullayev Kamoldin Rafikjanovich
Naryn-Syrdar'ya basin administration of irrigation systems
head of balance water resources department
hydraulic engineer
254
Uzbekistan
Kuchkarov Kamol Kadamovich
Ministry of water and agricultural economy of the Republic of Uzbekistan
head of department
hydraulic engineer
255
Uzbekistan
Alimov Murtazakul Alimovich
Lower-Syrdar'ya basin administration of irrigation systems
head of balance water resources department
hydraulic engineer
256
Uzbekistan
Sobirov Maksud Atakhanovich
Lower-Syrdar'ya basin administration of irrigation systems
chief spec. of balance water resources department
hydraulic engineer
257
Uzbekistan
Sunaeva Mavjuda Rakhmanova
Naryn-Syrdar'ya basin administration of irrigation systems
chief spec. of balance water resources department
hydraulic engineer
258
Uzbekistan
Gapirov Nishonboy
Lower-Syrdar'ya basin administration of irrigation systems
head of development of infrastructure department
engineer-constructor
259
Uzbekistan
Kurbanov Ochil Khazratovich
Amu-Bukhara basin administration of irrigation systems
head of functional department
engineer-ameliorator
260
Uzbekistan
Ruziev Olim Mamatovich
Karman-Konimekh irrigation system administration
head of balance water resources department
engineer
261
Uzbekistan
Ashurov Rustam Irkinovich
Amu-Kashkadar'ya basin administration of irrigation systems
head of hydrometer department
hydraulic engineer
262
Uzbekistan
Jabbarov Ravshan Ergashevich
Naryn-Syrdar'ya basin administration of irrigation systems
head of balance water resources department
technician-constructor
263
Uzbekistan
Irmatov Rakhmat Nurmatovich
Naryn-Karadar'ya basin administration of irrigation systems
chief spec. of balance water resources department
hydraulic engineer
264
Uzbekistan
Juraev Sobirjon Sanakulovich
Syrdar'ya-Shuruzyak irrigation systems administration
head of balance water resources department
engineer-economist
265
Uzbekistan
Mekhmanov Saydullo Sadridinovich
Ministry of water and agricultural economy of the Republic of Uzbekistan
chief specialist
engineer-ameliorator
266
Uzbekistan
Makhommadiev Sarvar Kholmatovich
Republican community Uzvodremaxekspluataciya
chief specialist
hydraulic engineer
267
Uzbekistan
Nurullaev Turgun Kodirovich
Naryn-Syrdar'ya basin administration of irrigation systems
chief specialist
agro engineer
268
Uzbekistan
Esanov Tоlmas Eshmurodovich
Zarafshan basin administration of irrigation systems
head of balance water resources department
ameliorator
269
Uzbekistan
Orazymbetov Usenbay Kydyrbayevich
Naryn-Amudar'ya basin administration of irrigation systems
head of balance water resources department
hydraulic engineer
270
Uzbekistan
Ramazonov Ulugbek Tеmirovich
Administration of Amu-Karakul irrigation systems
head of functional department
hydraulic engineer
271
Uzbekistan
Saporov Uktam Soburovich
Shovot-Kulovot irrigation system administration
chief specialist
hydraulic engineer
272
Uzbekistan
Khaydarov Utkirbek Yoldashevich
Systems administration of Ferghana valley magistral canals with "UDC"
chief spec. of balance water resources department
hydraulic engineer
273
Uzbekistan
Kobilov Fakhriddin
Irrigation system administration Karshi magistral canal
chief specialist of hydrometer department
hydraulic engineer
274
Uzbekistan
Mаmanov Khabib Chuliyevich
Amu-Kashkadar'ya basin administration of irrigation systems
chief specialist
agro engineer
275
Uzbekistan
Bozorov Shavkat Khasanovich
Republican community “Uzvodremaxekspluataciya”
chief specialist
engineer-ameliorator
276
Uzbekistan
Kuchkarov Sharifjon Zikrillayevich
Ministry of water and agricultural economy of the Republic of Uzbekistan
head of administration
engineer-meliorator
277
Uzbekistan
Rikhsiyev Shovkat Shukhratovich
Chirchik-Akhangaran basin administration of irrigation systems
chief specialist
hydraulic engineer
278
Uzbekistan
Safarov Sherzod Bakhromovich
Amu-Bukhara basin administration of irrigation systems
chief specialist
economist
279
Uzbekistan
Yuldashev Abdumalik Rabimovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Zarafshan administration
head of laboratory department
physican
280
Uzbekistan
Klishev Atabek Kadamovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Lower-Syrdar'ya administration
chief specialist
engineer-ecologist
281
Uzbekistan
Egamkulov Abduvakhob Sulaymonovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Chirchik-Akhangaran administration
head of Karasuv system department
hydraulic engineer
282
Uzbekistan
Burievich Bakhrom Ochilovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Amu-Kashkadar'ya administration
head of functioning department
economist
283
Uzbekistan
Kurbanov Zafar Negmatillayevich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Amu-Kashkadar'ya administration
chief specialist
engineer-ameliorator
284
Uzbekistan
Isakov Iskandar Komilovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Naryn-Karadar'ya administration
chief specialist
hydraulic engineer
285
Uzbekistan
Kodirov Ibodulla Dustkulovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Zarafshan administration
head of functioning department
engineer-geologist
286
Uzbekistan
Takhirov Ikboljon Ilxomovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Naryn-Karadar'ya administration
key specialist
hydraulic engineer
287
Uzbekistan
Makhkamov Olimjon Fazliddinovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Naryn-Syrdar'ya administration
head of functioning department
engineer-mechanican
288
Uzbekistan
Ernazarova Obodon Akhmadova
Lower Zarafshan hydro ameliorate expedition
chief specialist
chemical engineer
289
Uzbekistan
Yuldashev Otabek Ibaydullayevich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Chirchik-Akhangaran administration
key specialist
accountant-auditor
290
Uzbekistan
Toshimbetov Sobit Bekenovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Chirchik-Akhangaran administration
head of functioning department
engineer-constructor
291
Uzbekistan
Bozorov Utkir Khusanovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Naryn-Syrdar'ya administration
chief specialist
ecngineer-mechanican
292
Uzbekistan
Ostonov Kholukul Kurbonovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Zarafshan administration
head of Siyob-Chimboy system department
hydraulic engineer
293
Uzbekistan
Polvonov Yuldash Khujaniyazovich
Hydro ameliorate expedition under irrigation systems Lower-Amudar'ya administration
deputy chief
engineer-hydro ecologist
294
Kyrgyzstan
Tadjibaev Yusufjan Akhmatjanovoch
Jalal-Abad BDWI
Head WUD
hydraulic engineer
295
Turkmenistan
Odeev Pirkuli
Ministry of agriculture
Since 1996-1997 Minister of agriculture
zootechnician
296
Uzbekistan
Kamalov Timur Kamalovich
Inspectorate "Davsuvkhujaliknazorat" under the Cabinet of Ministers
To 1997 first Deputy Minister of agriculture and water resourses. Since 2002 Chairman of Inspectorate "Davsuvkhujaliknazorat"
 
297
Moldova
Trombickiy Ilya Davidovich
International ecological association of savers Dnestr river «Eco-TIRAS»
Chief executive officer
ecologist
298
Belarus
Korneev Vladimir Nikolayevich
РУП «Центральный научно-исследовательский институт комплексного использования водных ресурсов» (РУП «ЦНИИКИВР»
Head of sector
hydraulic technician, hydrodynamics, hydrology
299
Belarus
Vakhonin Nikolay Kirillovich
RGP «Institute od land reclamation»
Director
Monitoring and automatization of support of decision making in land reclamation system
300
Russia
Stepanova Tatyana Georgiyevna
FGNU CNTI «Meliovodinform»
Head of research activities on formation and use of information resources department
"Construction of riverine buildings and hydraulic station"
301
Kazakhstan
Bayzakova Aygul Yeltayevna
Kazakh SII of water resources
senior staff scientist
Technology and technics of sprinkling
302
Azerbaijan
Mammedov Akhmed Shirin ogly
Cooperative association "Azersu"
Deputy of Director SIPI "Sukanal"
hydraulic engineer
303
Ukraine
Antonenko Viktor Yegorovich
Seversk-Donets Basin Department of Water Resources , Slavyansk c., Donets oblast
Head of Seversk-Donets Basin Department of Water Resources, The Deputy Commissioner of the Government of Ukraine to implement the Agreement with Russia on joint use and protection of transboundary water resources
State management of water resources in basin of Severskiy Donets river
304
Ukraine
Trofanchuk Sergey Ivanovich
Seversk-Donets Basin Department of Water Resources , Slavyansk c., Donets oblast
Chief engineer of Seversk-Donets Basin Department of Water Resources
Control over the use, protection of water and restoration of water resources
305
Ukraine
Belotserkovskaya Natalya Alekseevna
Seversk-Donets Basin Department of Water Resources , Slavyansk c., Donets oblast
Deputy chief of Seversk-Donets Basin Department of Water Resources
Control use and water conservation and restoration of water resources, training managers making decisions in the Donets Basin r.Seversky
306
Georgia
Meleк Shukyurova Vagif
REC Caucasus
director
regional studies
307
Georgia
Jincharadze Zurab
ZOI Environment Network
Project manager, Tbilisi Office
geography, environmental sciences
308
Armenia
Zakaryan Grant
Ministry of Nature Protection
chief specialist
 
309
Armenia
Vahagn Tonoyan
EU TACIS Kura River II Project
Project National Coordinator
Water resources management
310
Azerbaijan
Gasanaliev Alekper Alish ogli
Baku State University
master teacher
climatologist
311
Azerbaijan
Yusifova Aytan Sabir
Ministry of Environment and Natural Resources
Head of Sector of the National Department of Environmental Monitoring
biologist
312
Russia
Rudnitskaya Natalya Vladimirovna
Federal State Unitary Enterprise "Russian Scientific Research Institute of complex use and protection of water resources"
Scientific Secretary
hydraulic engineer
313
Kazakhstan
Karlykhanov Orazkhan Karlykhanovich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
Head of department "Water resources management"
hydraulic engineer
314
Kazakhstan
Ibrayev Tursun Turmakhanovich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
key scientific officer
hydraulic engineer
315
Kazakhstan
Musin Jasulanbay Akkairovich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior staff scientist
hydraulic engineer
316
Kazakhstan
Ayapbergenov Altay Ayapbergenovich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior staff scientist
Mechanical Engineer
317
Kazakhstan
Badjanov Batyrbek Mustafaevich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior staff scientist, account man
hydraulic engineer
318
Kazakhstan
Jusipov Syrym Sembekovich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior staff scientist
engineer builder (SADiA)
319
Kazakhstan
Kim Vladimir Aleksandrovich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior staff scientist
hydraulic engineer
320
Kazakhstan
Balgerey Maksat Akhmetjanuly
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior staff scientist
hydraulic engineer
321
Kazakhstan
Vagapova Alina Ravliyevna
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior staff scientist
engineer builder
322
Kazakhstan
Abduramanov Nurlan Abdumanapovich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior staff scientist
hydraulic engineer
323
Kazakhstan
Jakeeva Venera Kenesovna
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
junior researcher
physicist
324
Kazakhstan
Jusip Talgat Sembekuly
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
junior researcher
physicist (ММР)
325
Kazakhstan
KaliyevaSaulet Malikovna
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
junior researcher
construction engineer
326
Kazakhstan
Li Marina Anatolyevna
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
junior researcher
construction engineer
327
Kazakhstan
Bakbergenov Nurlan Nurjasarovich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior laboratory assistant
Engineer gidromeliorator
328
Kazakhstan
Balgabayev Yerlan Nurlanovich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
senior laboratory assistant
Engineer-economist
329
Kazakhstan
Ten Ilya Gennadyevich
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
constructor
Automation and Control
330
Kazakhstan
Shaydullina Ekaterina Georgievna
The Scientific Research Institute of Water Economy (SRIWE)
constructor
engineer
331
Kyrgyzstan
Matushkina Olga Aleksandrovna
Kyrgyz SRI
Engieneer of 1 category
Programmer
332
Kyrgyzstan
Bulekbaeva Latifa Boronchievna
CAREWIB
National coordinator of project in Kyrgyzstan
mathematician
333
Kyrgyzstan
Geraschenko Lyubov Petrovna
Kyrgyz SRI of irrigation
Part-programming engineer
applied mathematics
334
Kyrgyzstan
Shirobokova Larisa Fedorovna
Direction of construction waterworks of Department of water economy, Ministry of agriculture and water economy of the Republic of Kyrgyzstan
Lord high fixer on economy
hydraulic engineer
335
Kyrgyzstan
Krandina Galina Aleekseevna
«Second project of intraeconomic irrigation» under Mi nistry of Agriculture and Water Economy and Processing Industry of the Republic of Kyrgyzstan
Specialist on monitoring and assessment
agronomist-economist
336
Kyrgyzstan
Zemlyanskaya Natalya Sergeevna
Kyrgyz SRI of irrigation
Laboratory chief
programming
337
Kyrgyzstan
Joldoshev Iskander Alymkulovich
Department of water economy, Ministry of agriculture and water economy and Processing Industry of the Republic of Kyrgyzstan
Head of department of tech. expertise and investme
hydraulic engineer
338
Uzbekistan
Begimov Ismail
SANIIRI
Head of department
Automation of management water resources systems
339
Uzbekistan
Galustyan Aurika Genadyevna
SIC ICWC
Office-manager
hydraulic engineer
340
Uzbekistan
Sorokin Denis Anatolyevich
SIC ICWC
Head of department
hydraulic engineer
341
Uzbekistan
Pinkhasov Mier Arievich
SIC ICWC
Consultant-economist
Economics of water industry
342
Uzbekistan
Kaz Anatoliy Vladimirovich
SIC ICWC
Head specialist
programmer
343
Uzbekistan
Masumov Rustam Rakhimovich
SIC ICWC
Consultant
hydraulic engineer
344
Uzbekistan
Mirzaev Nazir Nazarovich
SIC ICWC
Leader of institutional block
Water management
345
Uzbekistan
Nerozin Sergey Alekseevich
SIC ICWC
Regional expert on agroeconomy
Agronomy
346
Uzbekistan
Pulatov Abbos Ganievich
SIC ICWC
Head of department
hydraulic engineer
347
Uzbekistan
Ruziev Iskander Beshimovich
SIC ICWC
Key specialist
ecologist
348
Uzbekistan
Bozorboev Botir Shodiboyevich
Management of Parkent-Karasuv irrigation system
First Deputy chief
hydraulic engineer
349
Uzbekistan
Tursunov Lutfulla Mashrabovich
Management of Boz-Suu irrigation system
First Deputy chief
hydraulic engineer
350
Uzbekistan
Eserkepov Dilshod Shomurodovich
Management of Akhangaran-Dalvarzin irrigation system
First Deputy chief
hydraulic engineer
351
Uzbekistan
Yusupov Rakhmonjon Rakhimovich
Management of Savay-Okburasoy irrigation system
First Deputy chief
hydraulic engineer
352
Uzbekistan
Abdurazakov Jakhongir Bokijonovich
Basin management of Chirchik-Akhangaran irrigation system
Deputy Head of the Administration
hydraulic engineer
353
Uzbekistan
Abdusamatov Asatilla Ashirmatovich
Management of Parkent-Karasuv irrigation system
Deputy Head of the Administration
hydraulic engineer
354
Uzbekistan
Akhunov Ulugbek Shermukhammedovich
Management of Karadarya-Mayrisay irrigation system
Deputy Head of the Administration
hydraulic engineer
355
Uzbekistan
Vokhidov Nodir Bokhodirovich
Management of Boz-Suu irrigation system
head of department
hydraulic engineer
356
Uzbekistan
Ibragimov Zokir Komilovich
Management of Parkent-Karasuv irrigation system
head of department
hydraulic engineer
357
Uzbekistan
Isakov Iskanderbek Komilovich
Oblast Hydrogeological land reclamation expedition
head of department
hydraulic engineer
358
Uzbekistan
Kuchkarov Bakhodir Pakhrullayevich
Basin management of Chirchik-Akhangaran irrigation system
head of department
hydraulic engineer
359
Uzbekistan
Matyakubov Azimbay
Management of Pakhtaarnan-Karasuv irrigation system
head of department
hydraulic engineer
360
Uzbekistan
Toshpulatov Mukumjon Makhmudovich
Management of energetics pumping plant and connection
head of department
hydraulic engineer
361
Uzbekistan
Tulayev Obidjon Makhamatjonovich
Management of Boz-Suu irrigation system
head of department
hydraulic engineer
362
Uzbekistan
Tulaganov Nuriddin Ziyavitdinovich
Management of Tashkent Magistral canal
head of water use department
hydraulic engineer
363
Uzbekistan
Komilov Mavlonjon Odiljonovich
Basin management of Naryn-Karadarya irrigation system
main specialist
hydraulic engineer
364
Uzbekistan
Masharipov Jalol Bakhromovich
Ministry of agriculture and water indutry of the Republic of Uzbekistan
main specialist
hydraulic engineer
365
Uzbekistan
Umarov Aliyorbek Akhmedovich
Management of Shakhrikhansay irrigation system
main specialist of water use department
hydraulic engineer
366
Uzbekistan
Khaydarov Omadbek Ozodbekovich
Basin management of Naryn-Karadarya irrigation system
main specialist
hydraulic engineer
367
Uzbekistan
Khamrokulov Adkhamjon Gulomjonovich
Management of Karadarya-Maylisay irrigation system
main specialist of water use department
hydraulic engineer
368
Uzbekistan
Soliyev Sanjarbek Mansurbekovich
Management of energetics pumping plant and connection
engineer
hydraulic engineer
369
Uzbekistan
Abrurazzokov Iminjon
Management of Naryn-Namangan irrigation system
hydrometer
hydraulic engineer
370
Uzbekistan
Bobojonov Zokir
Management of Mangit-Nazarkhan irrigation system
hydrometer
hydraulic engineer
371
Uzbekistan
Babadjanov Abdulla
Management of Pakhtaarna-Nayman irrigation system
hydrometer
hydraulic engineer
372
Uzbekistan
Zaylobidinov Mansurbek Kakhkhorovich
Management of Naryn-Namangan irrigation system
hydrometer
hydraulic engineer
373
Uzbekistan
Kutlimuradov Bakhodir
Management of Polvon-Gazovot irrigation system
hydrometer
hydraulic engineer
374
Uzbekistan
Tojiyev Zokhidjon
Management of Podshoota-Chodak irrigation system
hydrometer
hydraulic engineer
375
Uzbekistan
Toshtemirov Sami
Management of Ak-Karadarya irrigation system
hydrometer
hydraulic engineer
376
Uzbekistan
Yuldashev Nazar Ergashevich
Management of Karmana-Konimekh irrigation system
hydrometer
hydraulic engineer
377
Uzbekistan
Berdikulov Ibrokhim Abdumalikovich
Management of Akhangaran-Dalvarzin irrigation system
head of department
hydraulic engineer
378
Kazakhstan
Orman Anarbek Ongaruly
Committee of water resources of the Ministry of Agriculture of Republic Kazakhstan
chairman
 
379
Kazakhstan
Beysenov Murat Ukeevich
Committee of water resources of the Ministry of Agriculture of Republic Kazakhstan
deputy chairman
 
380
Kazakhstan
Jiyenkulov Ondasyn Yelyubayevich
Committee of water resources of the Ministry of Agriculture of Republic Kazakhstan
deputy chairman
 
381
Kazakhstan
Jakenov Mukhtar Seyfullauly
Committee of water resources of the Ministry of Agriculture of Republic Kazakhstan
head of department of regulation of use and protection of water resources
hydraulic engineer
382
Kazakhstan
Terekhov Aleksey Gennadyevich
Institute for Space Studies NCA, Kazakhstan
Head of sector
Processing of satellite data
383
Kazakhstan
Muratova Nadiya Rashidovna
Institute for Space Studies , Kazakhstan
head of department
Mathematician
384
Mongolia
Tsolmon Renchin
National University of Mongolia
Professor
Applied mathematics
385
Mongolia
Magsar Erdenetuyaa
National Remote Sensing Centre, Ulaanbaatar
specialist
Remote sensing
386
Uzbekistan
Masharipova Khilola
Eco-GIS Center
Specialist in Eco-GIS Center
 
387
Uzbekistan
Saymatov Juraboy Khayitboyevch
Syrdarya-Sokh BISA
head of water use department
hydraulic engineer
388
Uzbekistan
Usmankhojayev Doniyor Gayratovich
US MKDF "ODTS"
Chief hydrometer
Water management
389
Uzbekistan
Djumanov Jamoljon Khudaykulovich
"GIDROINTEO Institute"
Hydrologist
Engineer Specialist
390
Uzbekistan
Kenjabayev Shavkat Makhmudjanovich
SIC ICWC
Specialist in land reclamation
Reclamation of irrigated lands
391
Uzbekistan
Ni Anatoliy Aleksandrovich
Institute of Geology and Geophysics
Senior researcher
Meteorologist
392
Uzbekistan
Petrov Maksim Anatolyevich
Institute of Geology and Geophysics
Head of laboratory
 
393
Uzbekistan
Sattarov Doniyor Rakhmankulovich
University of Giessen
Master student
Agrarian economy
394
Uzbekistan
Piriotov Jumoboy Normotovich
Head of department
N-Shovotskiy department of Uprodik BWO
Hydraulics
395
Uzbekistan
Abdullayev Ruslan Ramanovich
Institute for Macroeconomic Research and Forecasting
Junior researcher
Macroeconomics
396
Uzbekistan
Akhmadjonov Rakhmadjon Mukhamadjonovich
Ministry of Agriculture and Water Resources of the republic of Uzbekistan
Deputy head of department
Engineer hydromeliorator
397
Uzbekistan
Chepel Sergey Vasilyevich
Institute for Macroeconomic Research and Forecasting
Project manager
Macromodeling
398
Uzbekistan
Akramkhanov Akmal
ZEF-UNESCO project
Senior researcher
Agriculture engineer
399
Uzbekistan
Glazyrina Mariya Glebovna
ICARDA
Specialist on the mathematical modeling
Mathematical modeling of growing the crops
400
Uzbekistan
Djumaniyazova Yulduzoy Abdusharipovna
UNESCO project
Graduate student and employee
Agricultural chemistry, modeling
401
Uzbekistan
Usmanov Alimbek Makhamatkarimovich
Zah-kepessky branch of RGP " Yugvodkhoz"
Engineer-hydrometer
Engineer-hydrometer
402
Uzbekistan
Akramova Indira Abdi-Kadyrova
IWMI, Tashkent
GIS assistant
Environmental protection and GIS
403
Uzbekistan
Eshmuratov Davron Komiljanovich
IWMI, Tashkent
Consultant
GIS
404
Tajikistan
Gaffarov Bakhrom Abdulafizovich
Tajic branch of SIC ICWC
Deputy director
Hydraulic engineer
405
Tajikistan
Sattarov Abdukhakim Abdujalilovich
Ministry of Melioration and Water resources
Senior specialist on water resources management
Agricultural mechanical engineer
406
Tajikistan
Davlatov Subkhonkul Emonovich
Ministry of Melioration and Water resources
Head of foreign relations department
Engineer, political scientist, specialist in foreign economic relations
407
Tajikistan
Akjolova Janisa Abdilayevna
UPMK
Head
Engineer- meliorator
408
Tajikistan
Finayev Aleksandr Feodosiyevich
Institute of water problems,hydropower and ecology
 
Climatology, meteorology, glaciology
409
Kyrgyzstan
Omurzakov Kanat Erkebayevich
Kyrgyz National Agrarian University
Assistant of chair "Irrigation and Water Resources Management"
Meliorator
410
Kyrgyzstan
Duyshonakulov Murataly Turganaliyevich
Kyrgyz National University
Senior lecturer
Physical geography
411
Kyrgyzstan
Sakhvayeva Yekaterina Pavlovna
 
Head of department
Hydrologist
412
Kyrgyzstan
Mamataliyev Nurgazy Patiydinovich
Kyrgyz branch of SIC ICWC
Director of Kyrgyz branch of SIC ICWC
Water resources
413
Kyrgyzstan
Satymkulova Gulmira Seytkanovna
Secretariat CHTVK to use the facilities of interstate use of Chu and Talas rivers
Deputy chief
Hydraulic engineer
414
Uzbekistan
Khasanov Shavkat
Samarkand Agricultural Institute
Professor of "Agricultural Economics and Management" cathedra
Agricultural economics
415
Uzbekistan
Kurbanov Shukhrat Yusufovich
State Committee of Natural Resources of the republic of Uzbekistan
Senior specialist
Soil Ecologist
416
Uzbekistan
Khodjayev Sanjar Khayrulloyevich
"WRIAS" Tashkent Institute of Irrigation and Reclamation
Director
Engineer
417
Kyrgyzstan
Shabulin Anton Gennadyevich
Central Asian Institute for Applied Geosciences
Senior specialist
Hydrology, meteorology
418
Kyrgyzstan
Podrezova Yuluya Andreyevna
Central Asian Institute for Applied Geosciences
Researcher
Meteorology
419
Uzbekistan
Tikhanovskaya Anastasiya Alekseyevna
Institute of Geology and Geophysics
Senior specialist
Meteorology, glaciology
420
Karakalpakstan
Gurboniyozov Fayzulla Bobojonovich
"Amudarya" BWO
Chief of department
 
421
Kyrgyzstan
Mandychev Aleksandr Nikolayevich
Central Asian Institute for Applied Geosciences
Chief of department
Hydrogeology
422
Belgiim
Samadov Zafar Abdurafiyevich
Energy Charter Secretariat
Chief expert on energy
Energetic
423
Tajikistan
Petrov Georgiy Nikolayevich
Tajik Academy of Sciences
Head of laboratory hydropower Institute of Water Problems
Hydroenergy
424
Uzbekistan
Gorshkov Yuriy Konstantinovich
Agency of IFAS, Tashkent, Uzbekistan
Manager of Water Management
Water resources, hydromelioration
425
Russia
Shein Yevgeniy Viktorovich
Moscow State University named after M.V. Lomonosov
Head of the department
Soil physics
426
Kazakhstan
Pirimkulov Serik Andamasovich
RGP "Yutvodkhoz" of Ministry of Natural Resources
Deputy director
Hydraulic engineer
427
Kazakhstan
Kipshakbiyev Nariman
Kazakh branch of SIC ICWC
Director
Hydraulic engineer
428
Kazakhstan
Karlykhanov Adilkhan
Aral-Syrdarya basin inspection
Head
Hydraulic engineer
429
Kazakhstan
Kojamkulova Kulyan Karibayevna
Aral-Syrdarya basin inspection
Chief specialist
IWRM
430
Tajikistan
Gafarov Bakhrom Abdulafizovich
Tajik branch of SIC ICWC
Deputy director
Hydraulic engineer
431
Uzbekistan
Umarov Nariman Madjitovich
State Committee of Nature Protection of Uzbekistan
Chairman
hydrogeology engineer
432
Uzbekistan
Mamanezarov Mukhammadi Khudayarovich
Department "Glavzemvodkontrol" of State Committee of Nature Protection of Uzbekistan
Head of department
mining engineer
433
Uzbekistan
Akhmedjanov Bobir Kodirovich
Department "Glavzemvodkontrol" of State Committee of Nature Protection of Uzbekistan
Chief specialist
hydraulic engineer
434
Uzbekistan
Yarullina Zulfiya Ravilyevna
Department "Glavzemvodkontrol" of State Committee of Nature Protection of Uzbekistan
Chief specialist
Agricultural water supply
435
Uzbekistan
Madaliyeva Saliya Khasanovna
State Specialized Inspection of Analytical Control of the State Committee of nature of Uzbekistan
Head of the Department of wastewater monitoring
Technology of inorganic substances
436
Kyrgyzstan
Zulpuyev Mirajidin Zulpuyevich
JSC «Kyrgyzsuudolboor»
Chairman of the Board of Directors
hydraulic engineer
437
Kyrgyzstan
Satymkulov Seytkazy
pensioner
pensioner
hydraulic engineer
438
Kyrgyzstan
Zaytseva Galina Sergeyevna
 
 
hydraulic engineer
439
Kyrgyzstan
Baymler Vladimir Mikhaylovich
ORMZ
director
hydraulic engineer
440
Kyrgyzstan
Isayev Aleksey Stepanovich
Persioner exceptional service to Kyrgyz Republic
Bishkek Council of War Veterans of the Armed Forces and Labour, Member of Presidium
hydraulic engineer
441
Slovakia
Miroslav Jenca
Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia
Head of the Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia
jurisprudence
442
Uzbekistan
Razakov Rustam Madjitovich
Scientific and Production Center "Ecology of Water Resources" at the State Committee of Nature of Uzbekistan; Scientific Advisory Centre ECO service
Director
Environmental protection and sustainable use of natural resources
443
Uzbekistan
Abduraimov Mansur Farmonovich
NGO "Protection of Zeravshan basin"
Chairman
Engineer irrigator, Management
444
Uzbekistan
Dilshod Akhundjanov
EBRD
Banker
Investment, lending, financial analysis
445
Uzbekistan
Chembarisov Elmir Ismailovich
Institute of Water Problems of Uzbekistan Academy of Sciences
Head of Laboratory
Engineer and hydrologist. Hydroecology, protection of water resources
446
Karakalpakstan
Ashirbek Ubbiniyaz
Nukuss branch of IFAS
Director
Hydraulic engineer
447
Uzbekistan
Tursunov Abdumannap Abdurashidovich
Tashkent State Agrarian University
Doctoral Degree
Agronomist, soil scientist agrochemist
448
Uzbekistan
Isamutdinov Sayfullo Ikramovich
Public Organization "Agricultural Irrigation Consulting"
Director
Agronomist
449
Kazakhstan
Ospanov Medet
Executive Directorate of the International Fund for Saving the Aral Sea (IFAS) in the Republic of Kazakhstan, branch of IFAS in Kazakhstan
Director
Water engineer, water resources management of transboundary rivers of Central Asia, the implementation of the ASBP
450
Kyrgyzstan
Usekov Rakhmatilla
Papan reservoir management after the name of S. I. Ibraimova
Chief engineer
Hydraulic Engineer
451
Kyrgyzstan
Soibjonov Isroiljon
Kyrgyz national office of the "IWRM-Fergana"
Assistant National Manager
Land reclamation - hydraulic Engineer
452
Kyrgyzstan
Tajibayev Kadyrbek Egenovich
Papan reservoir management after the name of S. I. Ibraimova
Chief
hydraulic Engineer
453
Kyrgyzstan
Abdiyev Jumabay Umurzakovich
Papan reservoir management after the name of S. I. Ibraimova
Head of the Department of Water Use
Agronomist
454
Tajikistan
Khomidi Abdulatifi Abdurakzokzod
«IWRM-project»
Manager of the National Office in Tajikistan
hydraulic engineer
455
Armenia
Ovsepyan Arevik Karlenovna
Country Water Partnership of NGOs in Armenia
President of NGO
Hydro-ecology
456
Armenia
Mesropyan Eduard Ashotovich
JINJ Ltd
Director
Water supply and sanitation
457
Russia
Boyarkina Oksana Aleksandrovna
Water Problems Institute, RAS, Moscow
Graduate student, Institute of Water Problems of RAS
Geoecology, water resources management
458
Karakalpakstan
Kdyrniyazov Burkitbay Tajiniyazovich
BWO "Amu Darya"
Chief
Hyrdro land reclamation
459
Ukraine
Morozov Vladimir Vasilyevich
Kherson State Agrarian University
Head of Department of GIS, scientific director of the laboratory environmental monitoring problematic
Agricultural Reclamation, GIS technology
460
Kazakhstan
Jiyenkulov Ondasyn Yelyubayevich
Committee on Water Resources under the Ministry of Agriculture of Kazakhstan
Vice-Chairman
 
461
Uzbekistan
Abdullayev Iskandar Khikmatovich
German International Cooperation (GIZ)
Regional Adviser
Water management
462
Uzbekistan
Yuldashev Tulkun Utkurovich
ICARDA
Irrigation specialist
hydraulic engineer
463
Kazakhstan
Abuov Seytkasym Abuovich
 
Head of the Department of State institutions Syr Darya basin of the Aral-inspection to regulate the use and protection of water resources of the Committee on Water Resources of Ministry of Agriculture of Republic of Kazakhstan
reclamation engineer
464
Kazakhstan
Kaztoganov Zeynulla Moldagaliyevich
 
Head of the Department of State institutions Syr Darya basin of the Aral-inspection to regulate the use and protection of water resources of the Committee on Water Resources of Ministry of Agriculture of Republic of Kazakhstan
reclamation engineer
465
Kazakhstan
Karlykhanov Adilkhan
 
Head of State of the Aral-Syr Darya institutions basin inspection to regulate the use and protection of water resources of the Committee on Water Resources of Ministry of Agriculture of Republic of Kazakhstan
Hydraulic construction of river structures and hydroelectric power plants, hydraulic engineer
466
Kazakhstan
Kundebayev Perdebek
 
Head of the Department of State institutions Syr Darya basin of the Aral-inspection to regulate the use and protection of water resources of the Committee on Water Resources of Ministry of Agriculture of Republic of Kazakhstan
Hydraulic technician
467
Kazakhstan
Kystyubayev Otepbergen Askarovich
 
Deputy Head of the State of the Aral-Syr Darya institutions basin inspection to regulate the use and protection of water resources of the Committee on Water Resources of Ministry of Agriculture of Republic of Kazakhstan
Hydraulic Technician
468
Kazakhstan
Nurseytov Jumakhan Batyrbayevich
 
Deputy Head of the State of the Aral-Syr Darya institutions basin inspection to regulate the use and protection of water resources of the Committee on Water Resources of Ministry of Agriculture of Republic of Kazakhstan
Hydraulic Technician
469
Kazakhstan
Jakhanov Bakhyt Duysenovich
 
Deputy Administration of Kyzylorda region
 
470
Kazakhstan
Kudaybergenov Nurlan Bayazitovich
 
Deputy Administration of Kyzylorda region
 
471
Kazakhstan
Nogayev Shaykhslam Nogayevich
State Institution "Aral-Syrdarya Department of Ecology"
Chief of State Institution "Aral-Syrdarya Department of Ecology"
 
472
Kazakhstan
Utegenov Yerken Amandykovich
State institution "Department of Natural Resources and Environmental Management of Kyzylorda oblast"
Acting chief of State institution "Department of Natural Resources and Environmental Management of Kyzylorda oblast"
 
473
Kazakhstan
Duysebayev Talgat Tursunovich
State institution "Department of Agriculture of Kyzylorda oblast"
Chief of State institution "Department of Agriculture of Kyzylorda oblast"
 
474
Kazakhstan
Mukhamedov Bagdat Baktiyarovich
State Institution "Inter-regional land inspection on Zhambyl, Kyzylorda and South Kazakhstan regions"
Chief of State Institution "Inter-regional land inspection on Zhambyl, Kyzylorda and South Kazakhstan regions"
 
475
Kazakhstan
Bisenov Amangeldy Nurtureyevich
State Institution "Department of State Sanitary and Epidemiological Surveillance Ministry of Health of the Kyzylorda region of RK"
Acting chief of State Institution "Department of State Sanitary and Epidemiological Surveillance Ministry of Health of the Kyzylorda region of RK"
 
476
Kazakhstan
Arystanbayev Bolat Sabyrovich
SCE "Kyzylordavodhoz"
Director of SCE "Kyzylordavodhoz"
 
477
Kazakhstan
Kojagululy Alimusa
State Institution "Aral-Syrdarya Basin Interregional Inspectorate of Fisheries"
Chief of State Institution "Aral-Syrdarya Basin Interregional Inspectorate of Fisheries"
 
478
Kazakhstan
Kalbergenov Shakizat Baltabayevich
State Institute "Kyzylorda Regional Inspectorate of Geology and Mineral"
Chief of State Institute "Kyzylorda Regional Inspectorate of Geology and Mineral"
 
479
Kazakhstan
Jylkaydarov Amir Ramankulovich
State Institute "Department of Emergency Kyzylorda of Ministry of Emergency Situations RK"
Director of State Institute "Department of Emergency Kyzylorda MES RK"
 
480
Kazakhstan
Shek Vitaliy Mironovich
RSE "ODSP" Aral "
Director of RSE "ODSP" Aral "
 
481
Kazakhstan
Umirzakov Serikbay Idrisovich
LLP "Rice Research Institute"
Director
 
482
Kazakhstan
Kenjaliyeva Kelesbeka Tleubekovicheva
State Institute "Kyzylorda-hydrogeological reclamation expedition"
Chief
 
483
Kazakhstan
Userbayev Muratbek Bazarbekovich
SCE "Kyzylorda water zhuyesi"
Director
 
484
Kazakhstan
Abazaliyeva Janat Amangeldiyevna
Kyzylorda Hydrometeorology Center
Director
 
485
Kazakhstan
Aldarbegenov Isatay Bojikuly
Board of Veterans- water wokers of Kyzylorda region
Chairman of the Board of Veterans- water wokers of Kyzylorda region
 
486
Kazakhstan
Karaputov Askerbek Karatupovich
Open society "Aral Tenizi"
Chairman
 
487
Kazakhstan
Isayev Aldabergen
Open society "Kamystybas"
Chairman
 
488
Kazakhstan
Dosantayev Omar Adilovich
Cooperative water users "Kok zhide" of Kyzylorda region
Chairman of the cooperative water users "Kok zhide" of Kyzylorda region
 
489
Kazakhstan
Dosbolov Abylkasym Usipbayevich
South-Kazakhstan oblast administration
Secretary of the South-Kazakhstan oblast administration
 
490
Kazakhstan
Atymtayev Abdygani Ramankulovich
South-Kazakhstan branch of the State Institute "Shu-Talas Department of Ecology"
Director of the South-Kazakhstan branch of the State Institute "Shu-Talas Department of Ecology"
 
491
Kazakhstan
Kosherbayev Batyrbek Kosherbayevich
State Institute "Department of Natural Resources and Environmental Management of the South Kazakhstan Region"
Chief of State Institute "Department of Natural Resources and Environmental Management of the South Kazakhstan Region"
 
492
Kazakhstan
Ospanbekov Kanatbek Joldasbekovich
State Institute "Agricultural Department of the South Kazakhstan Region"
Chief of State Institute "Agricultural Department of the South Kazakhstan Region"
 
493
Kazakhstan
Abdrazakov Artur Utetleuovich
State Institute "Department of State Sanitary and Epidemiological Surveillance of South Kazakhstan region of Ministry of Health of RK"
Director
 
494
Kazakhstan
Seysenov Sembay Baymenovich
South-Kazakhstan branch of RSE "Kazvodkhoz"
Director
 
495
Kazakhstan
Rusanov Andrey Ilich
State Institute "South Kazakhstan Regional Inspectorate of Geology and Mineral"
Chief
 
496
Kazakhstan
Tolebayev Kenjekhan Atakulovich
State Institute "Department of Emergency Management South Kazakhstan region of Ministry of Emergency Situations of RK"
Director
 
497
Kazakhstan
Djumadilov Duysen Djumagulovich
State Institute "South-Kazakhstan-hydrogeological reclamation expedition"
Chief
 
498
Kazakhstan
Jazykbayev Makhanbet Palybekovich
South-Kazakhstan Center of Hydrometeorology
Director
 
499
Kazakhstan
Bayzakov Yerkuat Shamshibekovich
RSE "Sumetrologiya"
Director
 
500
Kazakhstan
Shamsutdinov Rakimjan Nizamutdinovich
LLP "Water Resources - Marketing"
General director
 
501
Kazakhstan
Abdullayeva Roza Sarsenbekovna
Open society "Bereke"
Chairman
 
502
Kazakhstan
Suleymenov Bakytbek
Association of Water Users "Ata-Su" of Makhtaaral region
President of the Association of Water Users "Ata-Su" of Makhtaaral region
 
503
Kazakhstan
Ismailov Alaydar
«Yntaly» of Shardarin district
Chairman
 
504
Kazakhstan
Seytali Bakhyt Yesirkepuly
"Esirkep channel"
Chairman
 
505
Kazakhstan
Abdiyev Aytbay
"Bereke" K -17
Chairman
 
506
Kazakhstan
Nazbekov Ilyas
"Hantagy Zhasyl-Alem"
Chairman
 
507
Kazakhstan
Nauryzbayev Yeley Muratuly
Department of water resources after the name of M. Eyezova
Head of the department
 
508
Kazakhstan
Sukhanberdy Orazalauly
Head of Economic Department "Regional socio-political newspaper Ontustyk Kazakstan"
Head of Economic Department
 
509
Kazakhstan
Kuandykov Yerjan Yeraliyevich
RSE ODSP «Aral»
Deputy Director
Hydromelioration and mechanization of land reclamation works, engineer - hydraulic
510
Kazakhstan
Shek Vitaliy Mironovich
RSE ODSP «Aral»
Director
Hydromelioration , engineer - hydraulic
511
Kazakhstan
Jakanov Serikbay Jakanovich
RSE ODSP «Aral»
Deputy Director
Engineer - hydraulic
512
Kazakhstan
Bekniyaz Bolat Kabykenuly
JSC Scientific Production Association "Eurasian Water Center"
Deputy general director
Mining Engineer Hydrogeologist, environmental geoscience
513
Kazakhstan
Kasymbekov Juzbay Kojabayevich
Department "Engineering systems and networks" KazNTU after the name of K.I.Satpayev, Almaty
Professor
Mechanization of irrigation works, mining engineer hydrogeologist, geoecology